Aký by mal byť Váš ideálny záhradný nábytok ?

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez kvalitného, vkusného a pohodlného nábytku. Veď čaro záhrady spočíva najmä v tom, že Vám má ponúknuť oddych a pohodu kedykoľvek ju potrebujete. Samozrejme dokonalý nábytok si každý z nás predstavuje trochu inak. Niekoľko užitočných rád ale iste padne vhod aj vám.

Kam nábytok umiestniť ?

Na začiatku treba vyriešiť praktické veci. Umiestnenie nábytku nie je iba otázka priestoru a jeho rozmerov, ale čiastočne aj materiálu. Záhradné sedenie, ktoré je celú sezónu či rok vystavené vplyvom počasia treba dôkladne ošetrovať, alebo si vybrať odolný nenáročný materiál. Na zimu je najlepšie nábytok odložiť do garáže, pivnice či na krytú terasu.

V prípade že takúto možnosť nemáte, zaobstarajte si aspoň kryciu plachtu, ktorá nábytok ochráni pred dažďom, snehom a mrazom. Všetky textilné časti ale treba odložiť pod strechu. Záleží aj na tom, či bude mať záhradný nábytok svoje stabilné miesto, alebo ho budete chcieť častejšie premiestňovať. Nábytok z masívneho dreva je o poznanie ťažší ako napríklad hliníkový alebo ratanový.

hľadáte tu (4)

A čo taký materiál pre záhradný nábytok ?

Záhradný nábytok sa vyrába z dreva, ratanu, kovu alebo plastu. Každý materiál má určité prednosti. Ktorý z nich je najlepší závisí najmä od vašich očakávaní a požiadaviek. Drevený záhradný nábytok ulahodí oku zrejme najviac. Najčastejšie sa vyrába z agátového dreva, akácie alebo exotickejšieho teaku, pretože ide o odolné, tvrdé a zároveň pružné drevo. Aspoň raz ročne je potrebné nábytok ošetriť olejom, aby drevo nezačalo vysychať a praskať.

Kvalitný nábytok by mal mať kvalitnú, stabilnú, odolnú kovovú konštrukciu, ktorá nehrdzavie. Zváraná konštrukcia je stabilnejšia ako montovaná, pretože spoje sa časom a používaním nepovolia. V ideálnom prípade by mala byť konštrukcia hliníková, zváraná a ošetrená práškovou farbou. Ak máte záhradný stôl so sklenenou doskou, musí ísť jednoznačne o tvrdené bezpečnostné sklo. Doska sa nesmie posúvať ani šmýkať.